הדרך המהירה לנצח את המיגרנה

מי שסובלת ממיגרנות מכירה היטב את החשש מפני הפעם הבאה שהתקף מיגרנה ישבית אותה. שינויים בתזונה ובאורח החיים וערכת סטנד-ביי קטנה בתיק ישחררו מהחשש הזה

כאב עצמתי שלרוב מופיע בצד אחד של הראש, בחילה, רגישות לאור ולקול וטשטוש ראייה הם רק חלק מהתופעות שמאפיינות מיגרנה. ד"ר רחל הרינג חנית, נוירולוגית בכירה ומומחית לכאבי ראש בשירותי בריאות מכבי ומאוחדת: "זו תופעה שממנה סובלות 23% מהנשים בארץ ו 10% מהגברים. כאב הראש שמאפיין את המיגרנה עשוי להימשך בין ארבע שעות לשתי יממות, וככל שהתקף המיגרנה נמשך כך גדלה הפגיעה בתפקוד". החדשות הרעות הן שאם המיגרנה תוקפת את מי שסדר היום שלה מתאפיין ב"אקרובטיקה" מרהיבה בין קריירה, גידול ילדים, שמירה על כושר וחיי חברה, היא משביתה את הפעילות בכל התחומים שמרכיבים את הלו"ז המורכב. החדשות הטובות הן ששינוי אורח החיים והרגלי התזונה עשוי לתרום להפחתת תדירות המיגרנה. והחדשות הנפלאות הן שיש כיום מגוון מוצרים שלא מצריכים מרשם רופא ועשויים לסייע לסובלים ממיגרנה.

Baby image Baby image
מהם הגורמים למיגרנה ואיך לנצח אותה?

הכל נשאר המשפחה - ד"ר חנית הרינג מציינת כי "ל 70%- מהסובלים ממיגרנה יש לפחות בן משפחה אחד שסובל מאותה תופעה. ברוב המקרים הסיבה למיגרנה היא שילוב של גורמים תורשתיים, התנהגותיים וסביבתיים. אם ידוע לכן על בני משפחה הסובלים ממיגרנה, כדאי לשמור על אורח חיים שיצמצם ככל האפשר את הסיכוי להופעתה". איך נצליח לנצח את המיגרנה?

1. "ערכת" סטנד-ביי

תמיד הכינו לכם "ערכה" להתמודדות עם המיגרנה, כך שהמיגרנה לא תתפוס אתכן לא מוכנות. טיפול תרופתי למיגרנה פועל באופן שונה מתרופה לטיפול בכאב שנגרם מסיבה אחרת, ועל כן על פי רוב טיפול לשיכוך כאב יקל מעט על הסימפטום, אך לא יטפל בהתקף המיגרנה. חשוב לדעת: רוב הסובלים ממיגרנה מכירים את הסימנים המקדימים להתקף דוגמת עייפות, חוסר באנרגיה, אי שקט ורצון לאכול משהו מתוק. לכן טוענת הרופאה שימוש בטיפול מיטבי להקלה על התקף מיגרנה כבר בשלב הסימנים המקדימים יכול לסייע במניעת התקף".

2. לנשום עמוק, להירגע, והכי חשוב – לא להיות במתח

עליית מתח וגם נפילת מתח עשויים לגרום להתקף מיגרנה. מה עושים? ספורט, יוגה, שחייה, מדיטציה, שיחה עם מטפל רגשי או כל דבר אחר שעוזר לך להירגע. חשוב לזכור שפעילות ספורטיבית קבועה לא רק מקטינה משמעותית את הסיכוי להופעת מיגרנה, אלא גם תורמת למצב רוח טוב ומשפרת את הריכוז.

3. נפלאות השינה הטובה

מחסור בשעות שינה, עודף שעות שינה ושינויים תכופים בזמני השינה עלולים להוות גורם להתקף מיגרנה. הקפידו על מספר תקין של שעות שינה (לפחות 7 שעות בלילה), והימנעו ככל הניתן מחשיפה למסכים (טלפון, מחשב וטלוויזיה) כשעתיים לפני השינה.

4. תזונה ושתייה נכונה

אכילה לא מסודרת, אכילת מאכלים בעלי אחוז שומן גבוה, מאכלים ושתייה המכילים קופאין, מזון מעובד, משקאות אלכוהוליים, מחסור במים – כל אלה עלולים להובי ל להתקף מיגרנה, או לצמצום פרקי הזמן שבין התקף להתקף. גם שעות ארוכות ללא אכילה (לא מדובר רק על צום) יכולות להוות זרז להתקף מיגרנה. נסו להקפיד על ארוחות מסודרות בשעות קבועות, לאכול מזון טרי, שלבו פירות וירקות בין הארוחות, ושתו לפחות 8 כוסות מים ביום.

5. שינויים הורמונליים

מיגרנה היא אחת מתופעות הלוואי של גיל המעבר, וגם של המחזור החודשי. הטיפים שציינו, יוכלו להקל על רוב התופעות הנובעות משינויים הורמונליים וגם לתרום להקלה על התקפי המיגרנה.

6. שינויי טמפרטורות ומעבר בין אזורים בעלי מזג אויר שונה

אין לנו דרך לשלוט במזג האוויר, אבל יש לנו דרך להיערך לקראתו כדי למנוע התקף מיגרנה. שמירה על טמפרטורת הגוף, שימוש בכובע צמר כשקר, ובכובע להגנה מהשמש כשחם יוכלו לתרום למניעת התקף.


המידע נכון לתאריך 17.06.2021
הכתבה מוגשת כשירות לציבור על ידי פאדאגיס ישראל סוכנויות בע"מ ואינה מחליפה יעוץ רפואי. לכל שאלה בנושא יש לפנות לרופא המטפל.