סימנים למיגרנה – כיצד ניתן לזהות?

מאת: ד"ר עדי חסון דביר, מומחית ברפואת משפחה

כולנו חווינו לא פעם כאב ראש בעוצמה כזאת או אחרת - אך מי שחווה אי פעם מיגרנה, יודע כי מדובר בתופעה שונה לחלוטין. התקפי מיגרנה, הנפוצים בעיקר בקרב נשים, כוללים כאבים פועמים עוצמתיים מאוד, לרוב בצד אחד של הראש ועלולים להימשך מספר שעות עד ימים, לצד תופעות נוספות.


ניתן לחלק התקף מיגרנה לארבעה שלבים שונים:


השלב הראשון – Prodrome – שלב הסימנים המקדימים: שלב זה עשוי להופיע מספר ימים או מספר שעות לפני ההתקף עצמו ולכלול תופעות שונות, כגון תנודות חדות במצב הרוח, נוקשות של השרירים ושינויים בפעילות המעיים (עצירות או לחילופין שלשולים).

Baby image Baby image

השלב השני – Aura –שלב ההילה: כעשרים דקות עד שעה לפני הופעת ההתקף יסבלו חלק מהאנשים מהפרעות בשדה הראייה, כגון הופעת הילה סביב דמויות או עצמים, ואף הבזקים וטשטוש ראיה. כבר בשלב זה המומחים ממליצים על נטילת תרופות לטיפול במיגרנה (להבדיל מתרופות כלליות לכאבי ראש) כדוגמת קפליות אקסידול* (מיועדות להקלה זמנית על כאב ראש קל עד בינוני הקשור למיגרנה וכאבים נוספים ללא צורך במרשם. כל קפליה מכילה: Acetylsalicylic acid 250mg, Paracetamol 250mg, Caffeine 65mg . יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש) - שהוכחו כמקלות זמנית על מיגרנה קלה עד בינונית ותסמיניה.


השלב השלישי – ההתקף: בשלב זה, מלבד כאב הראש העז, עלולות להופיע גם בחילות והקאות, כמו גם רגישות לאור ולרעש.


השלב הרביעי – Postdrome: אחרי שכאב הראש חלף, חלק מהאנשים יחוו שאריות של כאב עמום לצד תחושת כבדות ותשישות. לעומתם, אחרים יחוו דווקא אופוריה.


כל אדם עשוי לחוות התקף מיגרנה בצורה שונה ולא כולם יחוו או יצליחו לזהות את כלל השלבים - אך רבים מהאנשים שסובלים ממיגרנה כרונית, התקפי מיגרנה חוזרים ונשנים, לומדים לזהות סימנים מקדימים. על מנת להשיג תוצאה טובה יותר בהקלה על המיגרנה, חשוב לשים לב לאותם סימנים ולתת מענה טיפולי כבר בשלב הראשוני, כ"שתופסים" את המיגרנה כשהיא "קטנה" או רק מתחילה, ומטפלים בה, זה עשוי לסייע בהשגת הקלה על המיגרנה.


*אין להשתמש באקסידול מתחת לגיל 18 ללא הנחיית רופא. אקסידול אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 12 שנים ולנשים בהריון.