כאב ראש או מיגרנה – איך תדעו להבחין?

מה ההבדל בין כאב ראש למיגרנה, ואיך בכלל אפשר לדעת זאת? לכאורה, מדובר בעניין פשוט: אם אתם סובלים מכאבי ראש חוזרים, רוב הסיכויים שאתם בעצם סובלים ממיגרנה. בפועל הרבה יותר קשה לקבוע זאת: ישנם סוגים שונים של כאבי ראש, ולכו תדעו מה זה מה – ומתי. אז איך מבדילים מיגרנה מכאבי ראש אחרים? ישנם כמה אמצעי זיהוי שיעזרו לכם לעשות סדר בעניין.

"מיגרנה היא תופעה המתאפיינת בכאב ראש שחוזר על עצמו בתדירות כזו או אחרת", מסבירה הנוירולוגית ד"ר רחל הרינג. "מדובר בדרך כלל בכאב ראש שמופיע בצד מסוים של הראש, ולרוב הוא מתואר ככאב פועם".


הבנת תדירות הכאב ואופיו היא השלב הראשון בזיהוי המיגרנה, וכך אנו "מתחקים" אחריה, מה שמאפשר לאבחן ביתר קלות האם מדובר במיגרנה, או סתם בכאב ראש. כאשר מדובר במיגרנה, ניתן לזהות בקלות כמה דפוסים קבועים סביב הופעת התקפי הכאב.


"ישנם כמה הבדלים עיקריים בין כאב ראש לבין מיגרנה", מסבירה ד"ר הרינג. "כאב ראש אינו חמור כמו מיגרנה, הוא לא פוגע בפעילות היומיומית ולא מופיע באופן מחזורי כמו מיגרנה. כאב ראש נמצא ברקע ומאפשר ברוב המקרים לאדם לתפקד. אותו אדם יכול לקחת כדור ולהמשיך בעבודה או בכל פעילויותיו היומיומיות, מבלי לסבול מתופעות נלוות כמו בחילות, הקאות, ורגישוּת לרעש ולאור. במילים אחרות – הוא לא מרגיש צורך להתנתק מהעולם ולסגור את עצמו בחדר חשוך – תיאור נפוץ של הסובלים ממיגרנה. ישנן הרבה סיבות להופעת כאבי הראש הפשוטים – לחץ, מתח שרירים, שתייה לא מספקת, שינויים במזג האוויר וכדומה. כל אלה יכולים להיות גם טריגרים למיגרנה, אך אם אותם מאפיינים שהזכרתי קודם לא מופיעים, ברוב המקרים יהיה מדובר בכאב ראש בלבד".

Baby image Baby image
אאורה – סימן מבשר לבוא המיגרנה

ההבדלים שהוזכרו עד כה מאפשרים לכל אדם להבדיל בין כאב ראש לבין מיגרנה, ולהבין מתי מתרחש כל אחד מהם. החדשות הטובות הן שאלו לא הכלים היחידים שעומדים לרשותנו: ישנם עוד מאפיינים להופעת מיגרנה, ואחד מהם הוא ה"אאורה" או תחושה מקדימה, שנחשבת ממש לאות מבשר לקראת התקף מתקרב.


"המיגרנה הקלאסית מתוארת כהתקף עם אאורה, שתהיה בדרך כלל אאורה ויזואלית, כלומר ראייתית", מסבירה ד"ר הרינג. "אנשים יכולים לראות מעין גלים בשדה הראייה, ברקים ונצנוצים, או לסבול מטשטוש של הראייה. עם זאת, יכולות להיות גם אאורות בחושים אחרים - אאורה של מצב רוח, המתבטאת בדיכאון או בעצבנות יתר, בתיאבון מוגבר או מופחת; גם יכולות להיות אאורות הקשורות בחוש הריח - הופעת ריח לא טוב ופתאומי".


אותו סימן מבשר הוא לא רק מאפיין של מיגרנות, אלא גם מעין התרעה מהגוף על כך שההתקף מתקרב. אדם שמודע לאופי המיגרנות שמהן הוא סובל, יכול להשתמש באותו סימן מזהיר כדי להפחית את עומת ההתקף. "מי שמכיר היטב את המיגרנות שלו וחש באאורה, מבין שההתקף קרוב. אם יבחר בטיפול המתאים בשלב הזה יוכל הוא לעיתים לעצור את המיגרנה, או לפחות להקל על ההתקף משמעותית. הסיכוי שזה יקרה גבוה יותר מאשר לאחר שהמיגרנה כבר פרצה. כפי שציינתי, האאורה משויכת ל הגדרה של מיגרנה קלאסית, אבל היום אנחנו יודעים שהמיגרנה הקלאסית קיימת רק בכ 25%- אחוזים מחולי המיגרנה. אצל 75% מהסובלים ממיגרנה, ההתקף יתחיל פשוט ככאב ראש, ללא אאורה".

להבין את דרך התנהגותה של המיגרנה

כפי שנאמר, אחד המאפיינים המרכזיים של מיגרנה, בייחוד בהשוואה לכאב ראש פ שוט, נוגע למחזוריות ול"התנהגות" של ההתקפים – ו גם על כך חשוב להתעכב. למעשה, כאשר רופא מבקש לאבחן האם מדובר במיגרנה או בכאב ראש, אחד הדברים הראשונים שיבקש לאתר הוא הרקע להתקפים, אם יש כזה, שכן עם השנים התברר כי מיגרנות עשויות "להתעורר" סביב מנהגים שונים או דפוסים ספציפיים. ד"ר הרינג מציגה לנו דוגמא מעניינת בהקשר זה: "הרבה מטופלים מתלוננים על כאבי ראש שמופיעים באופן קבוע דווקא בסוף השבוע. כשאנחנו מתחקרים אותם אנחנו מגלים כי במקרים רבים הסיבה לכך היא למעשה "גמילה" מקפאין: בימי העבודה המטופלים, כמו רבים מאתנו, שותים קפה בכמויות גדולות יותר מאשר בסוף השבוע, ולכן בימי המנוחה צורכים קפה בכמות קטנה בהרבה. הירידה הזו ברמת הקפאין גורמת לתופעות גמילה וכן למיגרנה".


אם כן, אפשר לומר באופן חד משמעי כי ישנ ם הבדלים לא מעטים בין כאב ראש רגיל לבין מיגרנה, שבהם כל אחד יכול להבחין. ומדוע חשובה כל כך ההבחנה הזו? משום שמיגרנה היא הרבה יותר מכאב ראש ותו לא – מדובר בתופעה כרונית המחייבת טיפו ל תרופתי מתאים. אם הבחנתם בכמה מהמאפיינים שצוינו כאן, ואתם חושדים שכאבי הראש התכופים הם מיגרנה של ממש, פנו לרופא שלכם והתייעצו איתו. בתוך זמן קצר תזכו למענה רפואי שיכול להפוך את ההתמודדות עם הכאבים לקלה יותר וליעילה הרבה יותר.


המידע נכון לתאריך 17.06.2021
הכתבה מוגשת כשירות לציבור על ידי פאדאגיס ישראל סוכנויות בע"מ ואינה מחליפה יעוץ רפואי. לכל שאלה בנושא יש לפנות לרופא המטפל.