אוכל ומיגרנה

מאת: ד"ר עדי חסון דביר, מומחית ברפואת משפחה

את הכאב המלווה התקף מיגרנה קשה מאוד לנטרל. הסובלים מהתקפים חוזרים ונשנים מנסים למנוע אותם בדרכים רבות, או לפחות לשכך את עוצמתם, אך פעמים רבות נותרים הם חסרי אונים ומוצאים עצמם נכנעים לכאב העז ולתופעות השונות הנלוות לו.


הגורמים למיגרנה שונים וחלקם עדיין לא לגמרי ברורים, אך ידוע כי קיים קשר בין אכילת מאכלים שונים לבין התקפי מיגרנה. בין המאכלים הנחשבים לכאלו המובילים להתפתחות מיגרנה נמצאים:

  1. קפאין
  2. שוקולד
  3. בשר מעובד (בעיקר נקניקים, נקניקיות ובשר מעושן ומשומר).
  4. מוצרי חלב
  5. יין אדום ושמפניה
  6. לחמים ובצקי שמרים
  7. חומרי טעם וריח (בפרט מונוסודיום גלוטמט)
  8. סוכרים למיניהם
  9. ירקות ופירות שונים כגון: בצל, שום, שעועית, פירות הדר, אננס ותאנים.

את מידת הרגישות של מי שסובל ממיגרנות למאכלים השונים ניתן לגלות באמצעות אלימינציה. מומלץ לערוך מעקב תזונתי בליווי מקצועי, ולאט לאט לזהות מהם המאכלים מעוררי התגובה ולהימנע מהם.

Baby image Baby image

רבים מהמאכלים המפורטים לעיל הם כאלה שההימנעות מהם אינה קלה, אך הבשורות הטובות הן שלרובם קיימים תחליפים ראויים שאינם מעוררים התקפי מיגרנה, ושיקלו על ההסתגלות להימנעות מהמאכל הספציפי. צעדים פשוטים כמו החלפת מאפים מקמח לבן במאפים מדגנים מלאים וקטניות יכולים להוביל למניעת ההתקפי מיגרנה ולשיפור משמעותי באיכות החיים. להקלה על מיגרנה, ניתן גם להיעזר בתרופות ללא מרשם כדוגמת קפליות אקסידול* (מיועדות להקלה זמנית על כאב ראש קל עד בינוני הקשור למיגרנה וכאבים נוספים). כל קפליה מכילה שילוב של פרצטמול (250mg), חומצה אצטילסליצילית (250mg) וקפאין (65mg. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש).


כשסובלים ממיגרנה מומלץ לבחור בתרופות המיועדות ספציפית לטיפול בה. בניגוד לדעה הרווחת, תרופות להקלה על כאבי ראש 'רגילים', דוגמת התרופות המכילות איבופרופן, נמצאו במחקרים כיעילות פחות להקלה במיגרנה למול תרופות ייעודיות ללא מרשם להקלה זמנית במיגרנה, מה שעלול לגרום לסובל ממיגרנה שנטל אותן ליטול לאחר מס' שעות עוד תרופות, כיוון שהוא עדיין סובל מהמיגרנה.*אין להשתמש באקסידול מתחת לגיל 18 ללא הנחיית רופא. אקסידול אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 12 שנים ולנשים בהריון.