5 עובדות שלא ידעתם על מיגרנה

דר רחל הרינג-חנית, נוירולוגית בכירה ומנהלת היחידה לכאבי ראש, מכבי שירותי בריאות

שמה של המיגרנה, הידועה לשמצה, נגזר מהשפה היוונית: Hemicrania (חצי ראש) - ואכן, רוב הסובלים ממנה מתלוננים על כאב ראש חד צדדי. זהו למעשה כאב ראש התקפי, בדרך כלל פועם, שנמשך בין ארבע שעות לשתי יממות ועלול להיות מלווה בבחילות, הקאות, אי-סבילות לאור, לרעש או לריח. ד"ר הרינג-חנית, נוירולוגית בכירה ומנהלת היחידה לכאבי ראש במכבי שירותי בריאות, מפרטת חמש עובדות שלא ידעתם על מיגרנה

Baby image Baby image
1. רקע גנטי:

המיגרנה היא מחלה גנטית. רקע משפחתי של מיגרנה קיים בקרב כ-70%-80% מהלוקים במיגרנה. במחצית מהחולים בצורה הספציפית של המחלה (Hemiplegic Migraine) קיים ליקוי בכרומוזום מספר 19 וכן קיימות עדויות נוספות לליקויים גנטיים בכרומוזומים אחרים הגורמים גם הם למיגרנה.

2. מיגרנה גם לילדים:

שיעור הסובלים ממיגרנה בקרב ילדים מגיע לכ-4%. המיגרנה בילדים שונה מאשר במבוגרים: הכאב יכול להיות דו-צדדי, משך ההתקף קצר יותר ושינה (אפילו קצרה) או הקאה יכולים להפסיקו. סוג מיוחד של מיגרנה בילדים כלל אינו מתבטא בכאב ראש, אלא בהתקפים של סחרחורות, הקאות חוזרות או כאבי בטן ("מיגרנה בטנית").

3. משככי כאב גורמים לכאב ראש:

נטילה לא מבוקרת של משככי כאב על ידי חולים הלוקים במיגרנה עלולה לגרום להופעתם של כאבי ראש. כאבים אלו, הנקראים medication overuse headache, עלולים להופיע באופן כמעט יום-יומי והם שונים באופיים מהכאבים בהתקפי המיגרנה. על מנת שלא להגיע למצב זה, יש לבחור בטיפול מיטבי להקלה על התקף מיגרנה. לעיתים יש צורך גם בטיפול מונע.

4. מיגרנה וגלולות:

גם גלולות למניעת הריון עלולות לגרום למיגרנה או להחמיר מיגרנה קיימת. התקפי מיגרנה יכולים להתחיל כחצי שנה לאחר התחלת נטילת הגלולות וכן היעלמותה של מיגרנה שנוצרת מגלולות עלולה להתעכב עד כחצי שנה לאחר הפסקת הגלולות. נשים הסובלות ממיגרנה עם אאורה חייבות במשנה זהירות לנוכח החשש לאירוע מוחי - יש להתייעץ גם עם רופא נשים וגם עם נוירולוג טרם נטילת גלולה, בעיקר אם מדובר בגלולה מורכבת (המכילה גם פרוגסטרון וגם אסטרוגן).

5. סקס ומיגרנה:

אנשים מסוימים עלולים לחוש כאב ראש במהלך קיום יחסי מין, אשר ילך ויחמיר עם עליית הריגוש ושיאו יהיה באורגזמה. זהו כאב הנובע מהתרחבות כלי דם בראש, תופעה הנפוצה יותר בקרב גברים. אצל אנשים הסובלים ממיגרנה, כאב ראש שלאחר הסקס עלול להפוך להתקף מיגרנה מלא. מנגד, יש אנשים שאצלם יחסי מין דווקא מסייעים להפסקת התקף מיגרנה, ככל הנראה על ידי שחרור האנדורפינים.


המידע נכון לתאריך 17.06.2021
הכתבה מוגשת כשירות לציבור על ידי פאדאגיס ישראל סוכנויות בע"מ ואינה מחליפה יעוץ רפואי. לכל שאלה בנושא יש לפנות לרופא המטפל.